Horizon 2020 Ulusal Açılış Programı

horizon1
Avrupa Birliği’nin (AB) araştırma destek programlarından Horizon 2020’nin ulusal açılış etkinliği, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Davut Kavranoğlu, AB Bakanlığı Müsteşar Vekili Ahmet Yücel, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Yücel Altunbaşak, KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan ve AB Komisyonu Araştırma ve Yenilik Genel Direktörü Robert Jan Smits’ın katılımlarıyla İstanbul’da başladı.

Avrupa Birliği Komisyonu’nun bilim ve teknoloji alanındaki çalışmaları desteklediği 30 yıllık Çerçeve Programları, Horizon 2020 ile devam ediyor. Türkiye, ilk kez 2002-2006 yıllarında 6. Çerçeve Programı’na üye oldu. Şimdi ise 7. Çerçeve Programı’nın (2007-2013) devamı olan Horizon 2020 Programı’nda yer alacak. 2014-2020 yılları arasında yürütülecek program, Avrupa çapında araştırmacılar ve araştırma kuruluşları arasındaki işbirliği faaliyetlerini destekleyecek. Geleceğin teknolojilerine uluslararası ortaklıklar yoluyla yön verecek.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Horizon 2020 Programı Türkiye Açılış Konferansı’nda, Türkiye’nin Horizon 2020 programına katılım sağlamasının hem Türkiye ile AB ilişkileri hem de Türkiye’deki araştırmacılar, üniversiteler, STK’lar ve firmalar açısından büyük önem taşıdığını belirterek, AB Çerçeve Programları’nın Avrupa’nın araştırma ve teknoloji kapasitesini güçlendirmek, üniversite-sanayi işbirliğini geliştirmek amacıyla yürütüldüğünü kaydetti.

İlk olarak 1984 yılında başlayan programın, dünyanın en yüksek bütçeli sivil araştırma programı olduğunu ifade eden Bakan Işık, “Çerçeve programlar, üye ve aday ülkelerdeki Ar-Ge faaliyetlerini desteklemek için özel bir fonlama sistemi geliştiriyor. Biz ülke olarak, 17,5 milyar avro bütçesi olan 6. Çerçeve Programına 2002 yılında üye olduktan sonra 2007 yılında 53,2 milyar avro bütçeli 7. Çerçeve Programına da katıldık. Şimdi de ülkemizdeki KOBİ’leri, araştırmacıları ve üniversiteleri desteklemek adına büyük önem verdiğimiz Horizon 2020 programına üye oluyoruz” diye konuştu.

Işık, Horizon 2020’nin 79 milyar avro bütçe değerine sahip olmasının, Avrupa’da bilim, teknoloji ve yenilik alanına her geçen dün daha fazla kaynak ayrıldığını gösterdiğini anlatarak, şöyle devam etti: “Açıkçası bu kaynağı ayırmak gerekiyor, çünkü yaşlı kıta yenilik ve teknoloji alanında arzu edilen seviyenin gerisinde kalıyor. Elbette belli ülkeler, klasik diyebileceğimiz sektörlerde güçlü konumlarını sürdürüyorlar, ancak yeni nesil sektörlerde bir erozyon olduğunu kabul etmeliyiz. Günümüzün en değerli firmaları arasında yer alan birçok teknoloji firmasının ABD veya Uzak Asya menşeli firmalar olması, AB’nin bu alanda bir atılım yapması gerektiğini açıkça gösteriyor. Türkiye gibi ülkelerin tam üyeliğinin AB’ye bu açıdan da büyük katkı vereceğine inanıyorum. Türkiye’nin tam üyeliği Avrupa Birliğine ekonomik, siyasi ve askeri açılardan birçok artı değer kazandırmakla kalmayacak, özellikle genç ve dinamik nüfusumuzla Avrupa’nın teknoloji ve yenilik alanda yaşadığı sıkıntılara çözüm üretme imkanımız olacak.”

Işık, Türkiye’nin her konuda olduğu gibi yenilik ve teknoloji alanında da ciddi bir ivme yakaladığını dile getirerek, “Biz 6. Çerçeve programına 231 milyon avro katkı sağladık, ancak projelerde fonlanan Türk ortakların bütçesi bunun sadece yüzde 25’ine ulaşabildi. 7. programında ise katılım payımızı 356 milyon avroya, bundan yararlanma oranımızı da yüzde 56’ya çıkardık. Horizon 2020’ye 450 milyon avro katkı vereceğiz. Arzumuz, bu katkının yüzde 100’ünü geriye alabilmektir” dedi.

Küresel krizin, tüm dünyaya ekonomiyi finansal oyunlardan ibaret görmenin vahim sonuçları olabileceğini gösterdiğini aktaran Işık, finans alanının elbette çok önemli olduğunu, ancak finansal piyasalarla reel ekonomi arasında sağlam bir irtibatın kurulması, ekonomiyi üretim ve yenilik zemininde okunması gerektiğini söyledi.

Geçen sene 26 kalkınma ajansı bölgesinde kamu-üniversite-sanayi işbirliği zirveleri yaptıklarını ifade eden Bakan Işık, Türkiye’de çok iyi fikirlerin bulunduğunu, bu fikirleri önce projelere, sonra nihai ürünlere dönüştürecek çalışmaları yaptıklarını kaydetti.

Işık, Horizon 2020 programına katılım sayesinde, iyi fikirleri ve projeleri desteklemek için önemli bir bütçe oluşacağını vurgulayarak, “Bu programda yer alarak, yeni ürün ve teknolojiler geliştireceğiz, Ar-Ge çalışmalarında etkinliği artıracağız, işbirliği zeminlerini güçlendireceğiz ve ülkemizin rekabet gücünü artıracağız. Bireysel yetenekler açısından önemli yeteneğimiz var ama takım oyunu oynamada almamız gereken önemli mesafe var” dedi.

Horizon 2020’de sadece Türkiye paydaşlarla değil, bütün AB üyesi ve aday ülkelerinin paydaşlarıyla proje yaparak sonuçlandırma kültürünü özümsemenin, maddi olarak geri alacakları miktardan çok daha önemli olduğunu belirten Işık, Özellikle gençler, araştırmacılar, üniversitelerin bu programdan azami derecede yararlanacaklarına inandığını söyledi.

Bakan Işık’ın konuşmasının ardından Türkiye’nin Horizon 2020 katılımına yönelik hazırlanan anlaşma metni Türkiye adına Avrupa Birliği Bakanlığı Müsteşar Vekili Ahmet Yücel, AB adına ise Robert Jan Smits tarafından imzalandı.

horizon2

Kaynak: KOSGEB