Ülkemizin 2023′ de 500 milyar $ ihracat hedefini tutturabilmesi için katma değeri yüksek mal ihracına geçmesi gerektiği ortaya çıkmıştır.

 

Bu sanayicilerimizin Ar-Ge çalışmalarına ağırlık vermeleriyle mümkün olabilecektir. Ar-Ge çalışanlarının 900.000 kişiye ulaşması ihtiyaç görülmektedir. Sanayiye Ar-Ge çalışmalarında destek için Üniversite laboratuvarlarları kolay erişime açık hale getirilecektir. Horizon 2020 Araştırma ve İnovasyon Çerçeve Programı da devreye girmiş olup, sanayiciye Ar-Ge destek muslukları sonuna kadar açılmıştır. Yoksa alltaki grafikte görülen son yıllardaki büyüme artışındaki durağanlık aşılamayacaktır.

buyume

Tekstilde bir Ar-Ge örneği:

Hollanda Dyecoo firması yıllara yaydığı Ar-Ge çalışması ile belli tür kumaşları susuz yıkama tekniğini geliştirmiştir. Bizim tekstilcimiz ise kumaşı terbiye ederken kirlettiği suyu arıtıp denize deşarj çalışması içindedir. Çevre kirlenmeyecek ama nehir ve yer altı suları havzadan çekilmiş, denize boşaltılmış, dünyada azalan tatlı sulara ilave olmuş olacaktır.

Ergene Havzası Koruma Eylem Planı hakkında bilgi için:
Ergene Havzası Koruma Eylem Planı

Tekstil Mühendisleri Odası Dergisinde Yayınlanmış “Susuz Yıkama” başlıklı yazıyı indirmek için:
Susuz Yıkama
Hakkı Yasin ODABAŞOĞLU, Osman Ozan AVİNÇ, Arzu YAVAŞ (2013): Susuz Boyama, Tekstil ve Mühendis, 20: 90, 63-79.

Altta Cumhuriyet Bilim Teknoloji eki 12.12.2014 Bayram Ali Eşiyok yazısından alıntı tabloda katma değeri yüksek mal ihracatındaki durumuz 2012 yılı itibariyle görülmekte:

tekn.ihr.tablo